Hírek : A magyar pártok kapják a legtöbb állami támogatást |
A magyar pártok kapják a legtöbb állami támogatást
hirszerzo.hu 2006.06.06. 18:35
A magyar pártok számíthatnak a legbőkezűbb állami támogatásra, ha a cseh, illetve szlovák politikai erőknek járó pénzekkel összevetjük járandóságukat. Pedig a most megalakult parlament pártjai még „rosszul is jártak”: kevesebb pénzt kapnak majd (a KDNP kivételével), mint négy éve. A „kontroll csoport” országokban egyébként ugyanúgy nem megoldott a kampányfinanszírozás, mint idehaza.
Több mint félmilliárd koronát (egy cseh korona 9,3 forint) kapnak a cseh képviselőházi választáson elért eredményért azok a pártok, amelyek támogatottsága meghaladta a másfél százalékot – írta a pozsonyi Új Szó. Az érvényes választási törvény alapján minden szavazatért 100 korona állami támogatás jár. Az előző, 2002-es választás alkalmával ilyen alapon a pártok 442 millió koronát kaptak.
Prága: a vesztes szocdemek 2,44 millió korsó Staropramennel vigasztalódhatnának évente (fotó: prague.cz)
Most a számítások szerint 514 millió korona jut nekik. A parlamentbe bejutott pártok közül a nyertes Polgári Demokratikus párt (ODS) 189,2, az eddig kormányzó szociáldemokraták (CSSD) 172,9, a kommunista párt (KSCM) 68,5, a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDU–CSL) 38,7, a Zöldek Pártja pedig 33,6 millió koronát tehet zsebre.
A cseh pártok minden egyes mandátumra még évi 900-900 ezer koronát is kapnak. Így a 81 fős ODS frakció után 72,9 millió korona támogatás jár, a többi párt apanázsa erősorrendben: CSSD 66,6 millió korona, KSCM 23,4 millió korona, KDU-CSL 11,7 millió korona, zöldek 5,4 millió korona.
Az évente annyi mint...
Így, ha egy évre lebontjuk, az ODS 120,2 millió koronát kap (1 milliárd 117,86 millió forint), a másik nagy párt, a szociáldemokraták 109,85 milliót (1021,605 millió forint), míg az „SZDSZ-nyi” zöldeknek be kell érniük 13,8 millióval (128,34 millió forint).
Szlovákiában egy tavaly júliusban hatályba lépett törvénymódosítás emelte meg jelentősen a pártoknak járó állami támogatások összegét. Az új rendszer az addig egy szavazatért járó fix 60 koronát (egy szlovák korona 7 forint) a választások évében érvényben lévő minimálbér 1 százalékára változtatta.
Pozsonyban az MKP 933333.3 korsó jófajta Aranyfácánt vehetne a támogatásból egy évben (fotó: msnbcmedia.msn.com)
A szlovák minimálbér idén 17 ezer korona, így a pártok a mostani választás után voksonként 170 korona egyszeri summára számíthatnak majd – pontosabban csak azok, amelyek legalább 3 százalékot szereznek, ezalatt ugyanis nem jár pénz. (A parlamentbe jutási küszöb északi szomszédunknál is 5 százalék.)
Ezt egészíti ki a „politikai tevékenység támogatásáért” járó apanázs, melynek összege megegyezik a mandátumokért kapottal, ezt azonban a ciklus alatt négy részre osztva, évente kapják meg a pártok, ha minden évben elszámoltak tevékenységükkel. (Ezzel azonban ott sem szokott semmi gond lenni soha.) Ezen kívül a frakciók nagysága alapján is jár még pénz: képviselőnként 500 ezer korona, egyszeri összeg.
Mit kap majd a Magyar Koalíció Pártja?
Nézzünk itt is két példát: a Magyar Koalíció Pártja legutóbb 10 százalékot ért el, és ezt az eredményt minden bizonnyal idén is hozza majd. Ez négy éve 300 ezer szavazatot jelentett nagyságrendileg, amivel az MKP 20 fős frakciót alakíthatott. Így a párt – az egyszerűség kedvéért tételezzük fel, hogy nem lesz nagy változás a részvételben a négy évvel ezelőttihez képest – számíthat egyszer 51 millió koronára a voksok után, és még egyszer ennyi „tevékenységi támogatásra”.
Ezt egészíti ki a 20 fős frakcióval járó 10 millió korona, vagyis négy év alatt az MKP összesen 112 millió koronát kap majd, azaz évi 28 millióból gazdálkodhat (vagyis 196 millió forintból). Ha egy nagy pártot nézünk, a most 32 százalékon álló, baloldali-populistának mondott SMER akár ötven képviselőt is küldhet majd a parlamentbe, ami évi 82,75 millió koronát (579,25 millió forintot) jelent évente. (Ennyit egyébként valószínűleg nem kap majd, hiszen a SMER hagyományosan rosszabbul szerepel a választásokon, mint az előrejelzések mutatják.)
Nézzük a magyar pártokat, melyek – mint a Kormányszóvivői Iroda összesítéséből kiderül – a KDNP kivételével valamennyien rosszabbul jártak, mint négy éve. Itthon kétféle címen kaphatnak támogatást a pártok: közvetlenül (erre az idei költségvetésben 2,5489 milliárd forint áll rendelkezésre), illetve alapítványaik útján, ennek elkülönített összege idén összesen 1,1204 milliárd forint.
Itthon a szocialisták 4.783 millió korsó Arany Ászokkal ünnepelhetnének egész évben
A közvetlen támogatást a legalább 1 százalékot szerzett pártok vehetik fel, a bejutókon kívül egyedül a 2,16 százalékot elért MIÉP-Jobbik szövetség ilyen. (Elveszítette jogosultságát a Centrum és a Munkáspárt is.) A törvény szerint a közvetlen támogatásra szolgáló pénz negyedét egyenlő arányban kell elosztani az Országgyűlésben országos listát szerzett pártok között, a maradék 75 százalékot pedig arányosan a legalább 1 százalékot elért indulók között. Alapítványi támogatásra csak az a párt jogosult, amelyik legalább két egymást követő ciklusban bent volt a Házban.
Idehaza: bőséges alapítványi támogatás
Ezek után nézzük a számokat. A győztes MSZP évi 960,2 millió forint közvetlen támogatásra jogosult évente, amit kiegészít a párthoz tartozó Táncsics Mihály Alapítványnak járó 474,9 millió forint. A többiek: Fidesz 826,6 millió + 404,4 millió a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítványnak; KDNP 137,3 millió (alapítványi támogatás nem jár); SZDSZ 269,8 millió + 109,9 millió a Szabó Miklós Szabadelvű Alapítványnak; MDF 251,2 millió + 104,2 millió az Antall József Alapítványnak.
A fenti adatokból kitűnik, hogy bár a közvetlen támogatás összege a magyar pártok esetében elmarad ugyan a cseh testvérszervezetekétől, a szlovák politikai erőkét azonban jóval meghaladja. Utóbbi esetben azonban nem szabad megfeledkeznünk a politikai sajátosságokról sem: északi szomszédunknál tagoltabb a pártrendszer (jelenleg is heten esélyesek a bejutásra), kiemelkedő támogatottságú erő csak egy (az SMER) létezik, így értelemszerűen jobban megoszlik a pénz.
Ha az alapítványi támogatással megfejelt összegeket nézzük, kiderül viszont, hogy egyértelműen a magyar pártok ellátása a legbőkezűbb. Mindkét országban szokás egyébként, hogy hozzánk hasonlóan a kampány előtt eladósodnak a pártok, az MKP például szintén saját székházát szokta zálogba csapni (idén úgy tudjuk, 48 millió korona értékben), de van olyan szlovák párt, amelynek jelöltjei saját vagyonukkal is felelnek a jó szereplésért – legalábbis a kampányszlogenek szerint.
(A képaláírásoknál egy korsó helyi sör árát vettük egy átlagos vendéglátóipari egységben: Staropramen 45 korona, Arany Fácán 30 korona, Arany Ászok 300 forint.)
|